Böj "förmoda" - svensk verbböjning

Conjugation of have (Export PDF)

svenskBöjning av verbet "förmoda"

Infinitiv
svensk
  • förmoda
Preteritum
svensk
  • förmodade
Perfekt
svensk
  • har förmodat

Indikativ

Presens

jag
förmodar
du
förmodar
han/hon/den/det
förmodar
vi
förmodar
ni
förmodar
de
förmodar

Preteritum

jag
förmodade
du
förmodade
han/hon/den/det
förmodade
vi
förmodade
ni
förmodade
de
förmodade

Perfekt

jag
har förmodat
du
har förmodat
han/hon/den/det
har förmodat
vi
har förmodat
ni
har förmodat
de
har förmodat

Pluskvamperfekt

jag
hade förmodat
du
hade förmodat
han/hon/den/det
hade förmodat
vi
hade förmodat
ni
hade förmodat
de
hade förmodat

Futurum

jag
ska förmoda; kommer (att) förmoda
du
ska förmoda; kommer (att) förmoda
han/hon/den/det
ska förmoda; kommer (att) förmoda
vi
ska förmoda; kommer (att) förmoda
ni
ska förmoda; kommer (att) förmoda
de
ska förmoda; kommer (att) förmoda

Översättningar för "förmoda" i våra svenska lexikon

Se de mest använda verben på svenska.