Böj "vaalia" - finsk verbböjning

Conjugation of have (Export PDF)

finskBöjning av verbet "vaalia"

Infinitiivi
finsk
  • vaalia
Preesens
finsk
  • vaalin
II-Partisiippi
finsk
  • vaalinut

Indikatiivi

Preesens

minä
vaalin
sinä
vaalit
hän/se
vaalii
me
vaalimme
te
vaalitte
he
vaalivat
passiivi
vaalitaan

Preesens, negatiivinen

minä
en vaali
sinä
et vaali
hän/se
ei vaali
me
emme vaali
te
ette vaali
he
eivät vaali
passiivi
ei vaalita

Imperfekti

minä
vaalin
sinä
vaalit
hän/se
vaali
me
vaalimme
te
vaalitte
he
vaalivat
passiivi
vaalittiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en vaalinut
sinä
et vaalinut
hän/se
ei vaalinut
me
emme vaalineet
te
ette vaalineet
he
eivät vaalineet
passiivi
ei vaalittu

Perfekti

minä
olen vaalinut
sinä
olet vaalinut
hän/se
on vaalinut
me
olemme vaalineet
te
olette vaalineet
he
ovat vaalineet
passiivi
on vaalittu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole vaalinut
sinä
et ole vaalinut
hän/se
ei ole vaalinut
me
emme ole vaalineet
te
ette ole vaalineet
he
eivät ole vaalineet
passiivi
ei ole vaalittu

Pluskvamperfekti

minä
olin vaalinut
sinä
olit vaalinut
hän/se
oli vaalinut
me
olimme vaalineet
te
olitte vaalineet
he
olivat vaalineet
passiivi
oli vaalittu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut vaalinut
sinä
et ollut vaalinut
hän/se
ei ollut vaalinut
me
emme olleet vaalineet
te
ette olleet vaalineet
he
eivät olleet vaalineet
passiivi
ei ollut vaalittu

Se de mest använda verben på finska.