Böj "muokata" - finsk verbböjning

Conjugation of have (Export PDF)

finskBöjning av verbet "muokata"

Infinitiivi
finsk
  • muokata
Preesens
finsk
  • muokkaan
II-Partisiippi
finsk
  • muokannut

Indikatiivi

Preesens

minä
muokkaan
sinä
muokkaat
hän/se
muokkaa
me
muokkaamme
te
muokkaatte
he
muokkaavat
passiivi
muokataan

Preesens, negatiivinen

minä
en muokkaa
sinä
et muokkaa
hän/se
ei muokkaa
me
emme muokkaa
te
ette muokkaa
he
eivät muokkaa
passiivi
ei muokata

Imperfekti

minä
muokkasin
sinä
muokkasit
hän/se
muokkasi
me
muokkasimme
te
muokkasitte
he
muokkasivat
passiivi
muokattiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en muokannut
sinä
et muokannut
hän/se
ei muokannut
me
emme muokanneet
te
ette muokanneet
he
eivät muokanneet
passiivi
ei muokattu

Perfekti

minä
olen muokannut
sinä
olet muokannut
hän/se
on muokannut
me
olemme muokanneet
te
olette muokanneet
he
ovat muokanneet
passiivi
on muokattu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole muokannut
sinä
et ole muokannut
hän/se
ei ole muokannut
me
emme ole muokanneet
te
ette ole muokanneet
he
eivät ole muokanneet
passiivi
ei ole muokattu

Pluskvamperfekti

minä
olin muokannut
sinä
olit muokannut
hän/se
oli muokannut
me
olimme muokanneet
te
olitte muokanneet
he
olivat muokanneet
passiivi
oli muokattu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut muokannut
sinä
et ollut muokannut
hän/se
ei ollut muokannut
me
emme olleet muokanneet
te
ette olleet muokanneet
he
eivät olleet muokanneet
passiivi
ei ollut muokattu

Se de mest använda verben på finska.