Böj "kultivoida" - finsk verbböjning

Conjugation of have (Export PDF)

finskBöjning av verbet "kultivoida"

Infinitiivi
finsk
  • kultivoida
Preesens
finsk
  • kultivoin
II-Partisiippi
finsk
  • kultivoinut

Indikatiivi

Preesens

minä
kultivoin
sinä
kultivoit
hän/se
kultivoi
me
kultivoimme
te
kultivoitte
he
kultivoivat
passiivi
kultivoidaan

Preesens, negatiivinen

minä
en kultivoi
sinä
et kultivoi
hän/se
ei kultivoi
me
emme kultivoi
te
ette kultivoi
he
eivät kultivoi
passiivi
ei kultivoida

Imperfekti

minä
kultivoin
sinä
kultivoit
hän/se
kultivoi
me
kultivoimme
te
kultivoitte
he
kultivoivat
passiivi
kultivoitiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en kultivoinut
sinä
et kultivoinut
hän/se
ei kultivoinut
me
emme kultivoineet
te
ette kultivoineet
he
eivät kultivoineet
passiivi
ei kultivoitu

Perfekti

minä
olen kultivoinut
sinä
olet kultivoinut
hän/se
on kultivoinut
me
olemme kultivoineet
te
olette kultivoineet
he
ovat kultivoineet
passiivi
on kultivoitu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole kultivoinut
sinä
et ole kultivoinut
hän/se
ei ole kultivoinut
me
emme ole kultivoineet
te
ette ole kultivoineet
he
eivät ole kultivoineet
passiivi
ei ole kultivoitu

Pluskvamperfekti

minä
olin kultivoinut
sinä
olit kultivoinut
hän/se
oli kultivoinut
me
olimme kultivoineet
te
olitte kultivoineet
he
olivat kultivoineet
passiivi
oli kultivoitu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut kultivoinut
sinä
et ollut kultivoinut
hän/se
ei ollut kultivoinut
me
emme olleet kultivoineet
te
ette olleet kultivoineet
he
eivät olleet kultivoineet
passiivi
ei ollut kultivoitu

Se de mest använda verben på finska.