Böj "kehittää" - finsk verbböjning

Conjugation of have (Export PDF)

finskBöjning av verbet "kehittää"

Infinitiivi
finsk
  • kehittää
Preesens
finsk
  • kehitän
II-Partisiippi
finsk
  • kehittänyt

Indikatiivi

Preesens

minä
kehitän
sinä
kehität
hän/se
kehittää
me
kehitämme
te
kehitätte
he
kehittävät
passiivi
kehitetään

Preesens, negatiivinen

minä
en kehitä
sinä
et kehitä
hän/se
ei kehitä
me
emme kehitä
te
ette kehitä
he
eivät kehitä
passiivi
ei kehitetä

Imperfekti

minä
kehitin
sinä
kehitit
hän/se
kehitti
me
kehitimme
te
kehititte
he
kehittivät
passiivi
kehitettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en kehittänyt
sinä
et kehittänyt
hän/se
ei kehittänyt
me
emme kehittäneet
te
ette kehittäneet
he
eivät kehittäneet
passiivi
ei kehitetty

Perfekti

minä
olen kehittänyt
sinä
olet kehittänyt
hän/se
on kehittänyt
me
olemme kehittäneet
te
olette kehittäneet
he
ovat kehittäneet
passiivi
on kehitetty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole kehittänyt
sinä
et ole kehittänyt
hän/se
ei ole kehittänyt
me
emme ole kehittäneet
te
ette ole kehittäneet
he
eivät ole kehittäneet
passiivi
ei ole kehitetty

Pluskvamperfekti

minä
olin kehittänyt
sinä
olit kehittänyt
hän/se
oli kehittänyt
me
olimme kehittäneet
te
olitte kehittäneet
he
olivat kehittäneet
passiivi
oli kehitetty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut kehittänyt
sinä
et ollut kehittänyt
hän/se
ei ollut kehittänyt
me
emme olleet kehittäneet
te
ette olleet kehittäneet
he
eivät olleet kehittäneet
passiivi
ei ollut kehitetty

Se de mest använda verben på finska.